کلمه
آباده
اشتباه تایپی
Hfhni
تلفظ
'AbAde
نقش کلمه
اسم خاص مکان

معنی واژه آباده در دهخدا

آباده. [ دَ ] (اِخ ) سه محل است در فارس. یکی شهرستان آباده که مشتمل بر هفت بخش یا بلوک است. آباده ٔ اقلید، مرغاب ، مرودشت ، مایین ، رامجرد، بیضاء و ایرج. دیگر مرکز آباده ٔ اقلید و آن شهرکی است در راه اصفهان و شیراز میان جنّت آباد و خان درویش ، فاصله ٔ آن تا تهران 617700 گز و تا شیراز 44 فرسخ است. پستخانه و تلگرافخانه دارد، جمعیت آن 5000 تن و منبت کاری و گیوه ٔ آن بخوبی معروف است. دیگر مرکز آباده ٔ طشک و آن قصبه ای است در مشرق شیراز بفاصله ٔ 23 فرسخ و دارای 250 خانوار.
کلمات مرتبط

معنی واژه آباده در فرهنگ فارسی

۱ - شهرستان آباده ٠ از شهرستانهای استان هفتم است و آن از شمال به اصفهان و یزد و از مشرق به شهرستان یزد و از مغرب به شهرستان بهبهان و شیراز و از جنوب به شیراز محدود است ٠ مرکز آن شهر آباده است ٠ محصولات عمده این شهرستان غلات پنبه و میوه است ٠ صنایع مهم آن قالی بافی ملکی دوزی و منبت کاری است ٠ هوای آن در همه نقاط معتدل و مایل به سردی است ٠ آب مشروب و زراعتی آن از چشمه سارها و قناتها تامین می گردد ۲ ٠ - شهر آباده ٠ مرکز شهرستان آباده است ٠ طول جغرافیای آن ۵۲ درجه و ۱ دقیقه و عرض ۳۱ درجه و ۳۶ دقیقه و ارتفاع ۲٠۱۱ متراست ٠ بر سر راه شوسه اصفهان بشیراز واقع است ٠ از توابع مهم آن سرچهان و بوانات است ٠ جمعیت آن ۲۳/۳۸۹ تن است که فارسی زبان و شیعی مذهبند ٠
سه محل است در فارس
کلمات مرتبط

معنی واژه آباده در دانشنامه عمومی

آباده شهری است در استان فارس و مرکز شهرستان آباده. شهرستان آباده در شمالی ترین نقطه استان فارس قرار دارد. این شهر در یک روز و بطور همزمان با شهر یزد تبدیل به شهرستان شده و گفته شاهدان عینی مسیولین وقت دولت رضا شاه ابتدا فرمانداری آباده را افتتاح کردند و سپس اقدام به تأسیس فرمانداری یزد کرده اند. از شمال و غرب به استان اصفهان، از جنوب به صفاشهر و از شرق به استان یزد متصل است. این شهرستان در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شمال شیراز، ۲۰۰ کیلومتری جنوب اصفهان، ۱۹۰ کیلومتری جنوب غربی یزد و ۵۲۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد قرار دارد. وسعت جغرافیایی آباده ۶۰۵۲ کیلومتر مربع است که حدود ۱۱ درصد کل مساحت استان را به خود اختصاص داده شهرستان آباده، به مرکزیت شهر آباده شامل صغاد، بهمن، ایزدخواست، سورمق و خسروشیرین و بیش از ۲۰ دهستان است. مدارک معتبری دردسترس است، که درزمان حمله نیروهای پرتغال وانگلیس از جنوب به قصدتصاحب قسمت جنوبی ایران ازطریق حملات پاتکی به مدخل ورودی فارس واقدام به تطمیع واختلاف سرانجام باایستادگی مردم ساکن شمال فارس وبخصوص حضورعشایربرای دفع حملات ازمقابل دروازه های ورودی فارس انجامید. درادامه اسنادآمده است به علت ایستادگی مردم درمقابل اقدامات هجومی لشکریان به قریه ای خوش آب وهوادرآن حوالی پناه آوردند آبادی که فاصله به نسبت کمی تادروازه های شهرداشت پناهگاه مجروحان وآوارگان انگلیسی قرارگرفت آن قریه خوش آب وهوا آباده استمورخان واهل ادب ازصفای مردمان این دیارتعاریف مفیدبسیاری داشته اند.
آباده، مهد منبت ایران و جهان
کلمات مرتبط

معنی آباده

آباده

/'AbAde/
کلمات مرتبط