کلمه
آلمان
اشتباه تایپی
Hglhk
تلفظ
'AlmAn
نقش کلمه
اسم خاص مکان

معنی واژه آلمان در دهخدا

آلمان. (اِخ ) آلمانْی. آلمانی. (دمشقی ). نام مملکتی به اروپای مرکزی. حدّ شمالی آن دریای شمال و شبه جزیره ٔ دانمارک و دریای بالتیک و حدّ شرقی ، لهستان و حد جنوبی ، کشورهای چِکُسلواکی و مجارستان و ایتالیا و سویس و حدّ غربی ، هلند و بلژیک و لوگزامبورک وفرانسه میباشد. وسعت سابق آن 472034 کیلومتر مربع با 66میلیون سکنه بوده است ولی از 1935 م. ببعد به تدریج بر وسعت خاک خود افزوده و ناحیه ٔ سار و کشور اطریش و قسمتی از چِکُسلواکی و قسمتی از لهستان را تصرف کرده است و مساحت کنونی آن به 583280 کیلومتر مربع و جمعیّت آن به 74میلیون میرسد. کرسی آن شهر بِرْلین (بِرْلَن ) دارای 4250000 سکنه است و یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی و سیاسی و علمی و تجارتی آلمان بشمار میرود. کشور آلمان تا سال 1871 م. از کشورهای کوچکی که هر یک صاحب استقلال بودند تشکیل میشد ولی در این سال ویلهِلْم اوّل بدستیاری صدراعظم خود بیسمارک موفق گردید دولت های مزبور را متّحد ساخته و امپراطوری بزرگ آلمان را تأسیس کند. حکومت آلمان تا پایان جنگ 1914 م. مشروطه ٔ متّحده بود ولی پس از جنگ (1918) حکومت مشروطه ٔ آن به جمهوری مرکّب از 16 دولت تبدیل شد.
کلمات مرتبط

معنی واژه آلمان در فرهنگ فارسی

منطقه وسیعی در اروپای مرکزی که پس از ۱۹۴۹ م . در اثر جنگ جهانی دوم عمدتا به دو کشور جمهوری فدرال آلمان و جمهوری دمکراتیک آلمان تقسیم شد .
نام مملکتی باروپای مرکزی

معنی واژه آلمان در دانشنامه اسلامی

آلمان کشوری است در غرب اروپا که اسلام توسط اسیران جنگی عثمانی و همچنین مهاجران ترکیه و ایران به این کشور وارد شد. حدود چهل هزار نفر شیعه امامیه در این کشور زندگی می کنند. مرکز اسلامی هامبورگ و آکادمی علمی - اسلامی از مهم ترین مراکز تشیع در کشور آلمان هستند.
آلمان کشوری در غرب اروپا است که از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک؛ از شرق با لهستان و جمهوری چک؛ از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم مرز است.
مساحت این کشور ۳۵۷٫۱۶۸ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۸۱ میلیون نفر است.

معنی واژه آلمان در دانشنامه عمومی

آلمان (به آلمانی: Deutschland، دُیچلند) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: Bundesrepublik Deutschland: BRD)، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور اروپا است.
اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین امروزی آلمان به حدود ۱۳۰.۰۰۰ تا ۲۳۰.۰۰۰ سال پیش و انسان های نئاندرتال بازمی گردد. رمی ها اولین گروه از انسان های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن ها به آلمان امروزی ختم می شود. اولین پادشاه آلمانی زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می شناختند. پس از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. با پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال 1989 آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند.
آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت ها می توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می باشند.
آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت های زیادی را متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

آلمان در جدول ها

بن

نقل قول های مربوط به آلمان

آلمانبا نام رسمی جمهوری فدرال آلمان ، کشوری در قاره اروپا.
• «ما درصد بالایی از مهاجران را داریم- مهاجران مختلف در نواحی مختلف آلمان- من مشکلی با پذیرش خارجی هایی که اینجا کار می کنند، مالیات می دهند، قانونی رفتار می کنند و با قوانین آلمان سازگارند نمی بینم. ما یک کشور مهاجرپذیریم، به کارگران حرفه ای نیاز داریم.» -> توماس دو مزیر
• «من این آلمان را دوست دارم، کشوری که نیاز به بزرگ گویی و نمایش قدرت فیزیکی ندارد، بلکه از ملتی تشکیل شده که با تردید و وسواس به گذشته خود می نگرد و با آن کلنجار می رود. ملتی که با بیگانگان برخوردی مهربانانه و بی ریا دارد و از بیگانه ستیزی و تکبر می پرهیزد.» -> نوید کرمانی
• «آلمان موظف نیست همه درماندگان و بی پناهان جهان را در خاک خود بپذیرد، اما این کشور به اندازه کافی امکانات دارد که از کسانی که به دلایل سیاسی تحت تعقیب هستند، حفاظت کند، به جای اینکه مسولیت آنها را به کشورهای سوم واگذارد.» -> نوید کرمانی
• «آلمان تاکنون به خوبی توانسته است مشکلات ناشی از تغییرات جمعیتی را حل کند. در نقاط پرجمعیت پیشداوری های زیادی بین آلمانی تبارها و غیرآلمانی تبارها و نیز کشمکش های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی وجود دارد. متأسفانه در این رابطه برخی به خشونت متوسل می شوند و قتل و ترور هم پیش می آید. اما به طور کلی در آلمان جو آرام و صلح آمیزی حاکم است، و در مقایسه با دهه نود میلادی مردم بیشتر با یکدیگر مدارا می کنند.» -> نوید کرمانی
• «پرچم: به هنگام تشکیل کنفدراسیون آلمان شرقی در ۱۸۶۶م، پرچم این کشور به صورت سه رنگ درآمد . این پرچم دارای نوار سیاه در بالا، سفید در وسط و قرمز در پایین بود. در سال ۱۸۷۱ یک عقاب و یک علامت مربوط به دریانوری به وسط نوار سفید افزوده شد . بعد از جنگ جهانی اول، جمهوری وایمار به وجود آمد و تصمیم گرفت که پرچم آلمان دارای یک نوار سیاه، یک نوار قرمز و یک نوار طلایی باشد و بنابراین پرچم امروزی به وجود آمد . با روی کار آمدن نازی ها در سال ۱۹۳۳ پرچم جمهوری وایمار کنار گذاشته شد و ابتدا از پرچم کنفدراسیون آلمان استفاده می شد. بعدها پرچمی به وجود آمد که زواستیکا نامیده می شد که معنای آن صلیب شکسته است. این پرچم، پرچم حزب نازی بود و در زمینه ای قرمز یک صلیب شکسته درون یک دایرهٔ سفید قرار داشت. صلیب شکسته یکی از قدیمی ترین علامت هاست و عبارت است از یک صلیب یونانی (صلیب با بازوی متساوی) که امتداد این صلیب در زوایای راست خم شده و به عنوان سمبل نژاد آریایی پذیرفته شده بود. در پایان جنگ جهانی دوم استفاده از این پرچم به کلی منسوخ شد و پرچم جمهوری وایمار (سیاه، قرمز و طلایی) مجدداً در هر دو آلمان مورد استفاده قرار گرفت، با این تفاوت که در سال ۱۹۵۹ جمهوری دمکراتیک آلمان علامت خاص خود را بدان افزود . این علامت شامل یک پرگار، یک چکش. سنبل های گندم بود که به ترتیب سمبل روشنفکران، کارگران و کشاورزان شمرده می شدند.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش
کلمات مرتبط

معنی آلمان

آلمان

/'AlmAn/
کلمات مرتبط