کلمه
ادیسه
اشتباه تایپی
hndsi
تلفظ
'odise
نقش کلمه
اسم خاص اشخاص

معنی واژه ادیسه در دهخدا

ادیست. [ اُ ] (اِخ ) (فرقه ٔ...) یا فرقه ٔ عیسی و مریم ، که توسط ژان اُد بسال 1643م. در کان دایر شد و بسال 1792 منحل گردید و در 1826م. مجدداً تشکیل شد.

ادیست. [ اِ ت ُ ] (اِخ ) رودیست در کارُلین از ممالک متحده ٔ جنوبی که از دو رود بهمین نام یعنی ادیست جنوبی و ادیست شمالی تشکیل شود و سپس باز به دو شعبه منشعب گردد و بالنتیجه جزیره ٔ ادیست پدید آید و در آخر در بحر محیط اطلس ریزد. (قاموس الاعلام ترکی ).

ادیسه. [ اُ س ِ ] (اِخ ) مجموعه ٔ اشعاری دلکش است که آنرا مانند منظومه ٔ ایلیاد به اومیروس (هُمِر) شاعر اوصافی یونان باستان نسبت کنند. این مجموعه از 24 منظومه ترکیب شده و از بازگشت اولیس بوطن پس از فتح تِرُزا حکایت کند. از این مجموعه اخلاق و آداب یونانیان قدیم را نیکو میتوان دریافت. (لغت نامه ٔ تمدن قدیم ذیل : ادیسا). و رجوع بایران باستان ص 19، 661 و 2071 شود.
کلمات مرتبط

معنی واژه ادیسه در فرهنگ فارسی

منظومه ادیسه منسوب به همر (ه . م . ) و از معروفترین آثار ادبی جهانست . این منظومه که شامل بیست و چهار سرود است داستان پر مغز و شاعرانهای از باز گشت اولیس پهلوان نامدار جنگ ترو آست که در راه گرفتار سرگشتگیها و حوادث ناگواری می شود. در زادگاه وی زن وفادارش [ پنلوب ] و پسر پاکزادش [ تلماک ] چشم براه او هستند ولی گروهی مردم تن پرور که اولیس را نابود شده می پندارند می خواهند زن زیبای وی را مجبور کنند تا شوی دیگری برگزیند . اولیس نا شناس بزادگاه خود باز می گردد و از خواستگاران بی شرم همسر خویش انتقام می کشد . این کتاب به فارسی ترجمه و منتشر شده است .
کلمات مرتبط

معنی واژه ادیسه در دانشنامه عمومی

اُدیسه (یونانی: Ὀδύσσεια) یکی از دو کتاب کهن اشعار حماسی یونان اثر هومر است. این کتاب همچون سلف خود ایلیاد، به صورت مجموعه ای از سرودها گردآوری شده اما شیوهٔ نقل آن با ایلیاد تفاوت دارد.
ادیسه سرگذشت بازگشت یکی از سران جنگ تروآ (ادیسیوس یا الیس) فرمانروای ایساکا است. در این سفر که بیش از بیست سال به درازا می انجامد ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش پیش آمده. در نهایت ادیسیوس که همگان گمان می نمودند کشته شده، به وطن خود باز گشته و دست متجاوزان را از سرزمین و زن و فرزند خود کوتاه می کند.
ادیسه در کنار ایلیاد، دومین اثر حماسی هومر، داستان سرای یونانی است. این کتاب که در اواخر قرن ۸ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده، یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبیات مغرب زمین به شمار می آید. داستان این کتاب، ماجراهای شاه ادسیوس از ایتاکا و همراهان او پس از جنگ تروآ و بازگشت به وطن است. در بسیاری از زبان ها «ادیسه» هم معنای سرگردانی و آوارگی است.

معنی ادیسه

ادیسه

/'odise/
کلمات مرتبط