کلمه
استونی
اشتباه تایپی
hsj,kd
تلفظ
'estoni
نقش کلمه
اسم خاص مکان

معنی واژه استونی در دهخدا

استونی. [ اِ ت ُ ] (اِخ ) اِسْتُنی. استونیا. مملکتی در اروپا بساحل بحر بالتیک. از طرف شمال بخلیج فنلاند، از سمت مغرب ببحر بالتیک ، از جانب جنوب با ایالت و خلیج لِتونی و از سوی مشرق بروسیه محدود است. مساحت سطح آن 47550 گز مربع و سکنه ٔ آن 1200000 تن است. پایتخت آن تالین (روال قدیم ). اراضی آن چندان حاصلخیز نیست ولی بقدر رفع حاجت سکنه حاصل میدهد. محصولاتش عبارت است از: چاودار، جو، ارزن ، کتان ، کنف ، تنباکو و رزک (گیاه آبجو = هوبلون ) . قسمت اعظم این سرزمین از جنگلها مستور است و گاو، اسب ، گوسفند و بز فراوان دارد. صادراتش عبارت است از: پوست و ماهی شور. اراضی آن مسطح و سواحل سنگلاخ و ریگزار می باشد. نهر نارووه حدود مشرقی این قطعه را مجزا کرده و غیر از این رودخانه نهر قابل ذکر دیگری در استونی نیست فقط چند وادی در اینجا دیده میشود. چه اهالی این ایالت و چه اهالی ایالت لتونی که همسایه ٔ آن میباشند با تمام سکنه ٔ اطراف منسوب به نژاد تاتارهای موسوم به فینوا میباشند ولی آلمانها و سوئدیها و دانمارکیها از زمانهای قدیم در این سرزمین اقامت کرده بومیان را در قید رقیت خود درآورده و بدهقانی و برزگری داشته اند. این قوم در ازمنه ٔ سالفه بنام «استی » معروف بودند و در بعض کتب یونانی و لاتینی نام آنان آمده است. افراد این قوم کوتاه قد، با موی زرد و یا سرخند، در زمستان پوستین های معمول از پوست گوسفند در بر کنند. و رجوع به استنی شود.
کلمات مرتبط

معنی واژه استونی در فرهنگ فارسی

ایالت ( وسابقاکشوری ) در مشرق دریای بالتیک وجنوب خلیج فنلاند ۴۵٠٠٠ کیلومتر مربع وسعت دارد وجمعیت آن ۱۳۵۶٠٠٠ تن است . پایتخت آن تالین روال قدیم از ۱۹۴٠ ببعد ضمیمه کشور اتحاد جماهیر شوروی شد ۲۲ آن را جنگل پوشانیده است واز چوب آن برای کاغذ وکبریت سازی استفاده می شود.
کلمات مرتبط

معنی واژه استونی در دانشنامه عمومی

مختصات: ۵۹° شمالی ۲۶° شرقی / ۵۹° شمالی ۲۶° شرقی / 59; 26
جمهوری اِستونی (به استونیایی: Eesti) کشوری در منطقه بالتیک در شمال اروپا است. این کشور از غرب به دریای بالتیک و از شمال به خلیج فنلاند می رسد و مرز شرقی آن با روسیه و مرز جنوبی آن با لتونی مشترک است. جمعیت آن ۱٬۳۱۵٬۹۴۴ نفر و پایتخت آن تالین است. واحد پول این کشور یورو و تنها زبان رسمی این کشور استونیایی بسیار به زبان فنلاندی نزدیک است. این زبان برخلاف اکثریت زبان های قاره اروپا که از ریشه هندواروپایی هستند جزو زبان های خانواده اورالی است. استونی از کم جمعیت ترین کشورهای اتحادیه اروپا است.
۶۹ درصد از مردم این کشور از تبار استونیایی و حدود ۲۵ درصد روس تبارند. استونی یکی از بی دین ترین مردمان جهان را دارد و بیش از ۷۰ درصد از مردم این کشور اعلام کرده اند که به هیچ یک از ادیان باور ندارند. نظرسنجی سال ۲۰۰۵ اروپایی نشان داد که تنها ۱۶ درصد از استونیایی ها به خدا باور دارند که این پایین ترین درصد در میان کشورهای اتحادیه اروپا است. استونی از سوی نهادهای مالی جهان به عنوان کشوری با اقتصاد پیشرفته رده بندی شده است و سازمان ملل نیز استونی را در رده کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی بسیار بالا قرار می دهد. استونی از نظر آزادی مطبوعات، آزادی اقتصادی، آزادی سیاسی و آموزش در سطوح بالای جهانی قرار دارد. استونی در زمان شوروی نیز در میان جمهوری های آن اتحادیه بالاترین سرانه تولید ناخالص را داشت.
در درازای چند سده اخیر، کشورهای گوناگون از جمله دانمارک، سوئد، لهستان، روسیه هرکدام برای مدتی بر این کشور مسلط بودند اما پس از شکست روسیه تزاری در جنگ جهانی اول و انقلاب بلشویکی در روسیه، استونی توانست استقلال خود را از روسیه به دست آورد. جمهوری مستقل استونی تا سال ۱۹۴۰ دوام یافت اما براساس توافق پنهانی جوزف استالین با آدولف هیتلر برای تقسیم بخش هایی از اروپا، به اشغال نیروهای شوروی درآمد و پس از آغاز جنگ بین شوروی و آلمان در سال ۱۹۴۱، توسط نیروهای آلمانی اشغال شد. شکست آلمان در جنگ دوم به تسلط مجدد شوروی منجر شد که تا فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ و اعلام استقلال جمهوری استونی ادامه یافت.
استونی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - پذیرفته شد. کشور استونی آزادترین شبکه اینترنتی دنیا را دارد.
کلمات مرتبط

استونی در جدول ها

تالین
کلمات مرتبط

معنی استونی

استونی

/'estoni/
کلمات مرتبط