کلمه
ام کلثوم و حضور در کربلا
اشتباه تایپی
hl ;ge,l , pq,v nv ;vfgh
تلفظ
نقش کلمه

معنی واژه ام کلثوم و حضور در کربلا در دانشنامه اسلامی

ام کلثوم یکی از دختران امام علی (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) بود؛ البته ظاهراً دو فرزند به این نام در میان دختران امام بود که به معروف ترین آن ها (ام کلثوم کبری) می گفتند. با آن که ایشان در زمان حیات پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) متولد شد، اما در مورد سال تولد ایشان، تاریخ دقیقی در دسترس نیست.می گویند ام کلثوم با خلیفه دوم ازدواج کرد و از او صاحب فرزند شد. وی بعد از مرگ همسر اولش، مجدداً به ترتیب با دو پسرعمویش عون بن جعفر و محمد بن جعفر وصلت کرده؛ اما از هیچ یک از آن دو، فرزندی به دنیا نیاورد.بنا بر نقل منابع روایی و تاریخی، ام کلثوم (سلام الله علیها) در واقعه کربلا حضور داشت و امام حسین (علیه السلام) چندین مرتبه، با الفاظی نظیر «یا اختاه یا ام کلثوم»، وی را مخاطب قرار داد. در دوران اسارت اهل بیت (علیهم السلام) نیز، گزارش هایی از حضور و خطابه های ایشان وجود دارد.
ام کلثوم دختر امام علی بن ابی طالب (علیه السلام) و حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و نوه پیامبر امی بود. با آن که تاریخ دقیقی از سال تولد ایشان وجود ندارد، اما قطعاً در زمان حیات پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) متولد شده است. براساس نقل های مختلف به ایشان، زینب کوچک (زینب الصغری) و ام کلثوم بزرگ تر (ام کلثوم الکبری) نیز گفته می شد. و خواهر دیگری (از طرف پدر) به نام ام کلثوم کوچک (ام کلثوم الصغری) نیز داشت.
ازدواج
ام کلثوم به ترتیب با خلیفه دوم، عون بن جعفر بن ابی طالب و محمد بن جعفر ازدواج کرد.
← ازدواج با عمر
برخی منابع شیعه و اهل سنت، شرح حال مختصری از این نوه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) ارائه داده اند. ایشان با توجه به ظرفیت های جامعه آن روز تا می توانست از پدرش حمایت کرد؛ به عنوان نمونه «هنگامی که امام علی (علیه السلام) با سپاهیانش در منطقه ذیقار اردو زده بودند، عایشه نامه ای به حفصه نوشت مبنی بر این که علی (علیه السلام) از سپاهیان ما ترسیده و چه پیش روی کند و چه عقب نشینی، شکست او حتمی است! حفصه از این نوید شادمان شده، به کنیزکانش فرمان داد تا ترانه ای در مورد این وضعیت نامطلوب سپاهیان علی (علیه السلام) بخوانند ... دختران طلقا (اهالی کافر مکه که پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) پس از فتح مکه آن ها را آزاد کرد و به این جهت «طلقاء» خوانده شدند.) نیز برای شنیدن این ترانه پیش حفصه آمدند! چون این خبر به ام کلثوم رسید، حجاب بر سر کرده، همراه برخی بانوان به صورت ناشناس وارد مجلس آنان شد و سپس بعد از مدتی چهره اش را در حضور آنان نمایان کرد؛ زمانی که حفصه، ام کلثوم را شناخت؛ خجالت کشیده و گفت: «انا لله و انا الیه راجعون»! ام کلثوم به او گفت: اگر امروز برای آزار پدرم هم دست می شوید؛ قبل از این نیز علیه برادرش پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)، چنین کردید و خداوند علیه شما آیه ای را نازل کرد». اشاره به آیه ۴ سوره تحریم: «... وَإِن تَظَاهَرَا عَلَیْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِیلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمَلَائِکَةُ بَعْدَ ذَلِکَ ظَهِیرٌ»؛ «... اگر بر ضد او دست به دست هم دهید، زیرا خداوند یاور اوست و هم چنین جبرئیل و مؤمنان صالح و فرشتگان بعد از آنان پشتیبان اویند». در منابع تاریخی معتبر، گفت وگوی تند دیگری نیز میان ام کلثوم و حفصه نقل شده است.
حضور در کربلا
...
کلمات مرتبط

معنی ام کلثوم و حضور در کربلا

ام کلثوم و حضور در کربلا

کلمات مرتبط