کلمه
اوره
اشتباه تایپی
h,vi
تلفظ
'ure
نقش کلمه
اسم

معنی واژه اوره در دهخدا

اورة. [ اَ وِ رَ ] (ع ص ) ارض اورة؛ زمین سخت خشک. (منتهی الارب ).

اوره. [ اَ رَ / رِ ] (اِ) ابره ، قبا و ابره رضایی و غیره. (غیاث اللغات ). رویه ٔ قبا. (انجمن آرا). ابره است که روی قبا و کلاه وامثال آن باشد چه در فارسی با و واو بهم تبدیل می یابند. (هفت قلزم ) (آنندراج ) (برهان ). ابره ، قبا و کلاه و جز آن در مقابل آستر. (ناظم الاطباء) :
حال مقلوب شد که بر تن دهر
اوره کرباس و دیبه آستر است.
خاقانی.
|| خوب ترین طرف جامه. || سطح از هر چیزی. (ناظم الاطباء).
- اوره ٔ افلاک ؛ فلک الافلاک و عرش. (ناظم الاطباء).

اوره. [ اَ رَه ْ ] (اِ مرکب ) رهگذر آب. (اوبهی ). آب راهه.

اوره. [ اَ رَه ْ ] (ع ص ) گول و احمق. (منتهی الارب )(ناظم الاطباء). احمق. (تاج المصادر بیهقی ). ابله.

اوره. [ رِ ] (فرانسوی ، اِ) به اصطلاح کیمیا، ماده ای است بی رنگ و بی بو و طعمش شبیه به طعم شوره که در بول تولید میگردد و چون با اکسیژن ترکیب یابد تولید اسید اوریک میشود و اورات ملحی است که از اسید اوریک با یک بزی حاصل میگردد. (ناظم الاطباء). ترکیب آلی سفید متبلور با فرمول شیمیایی 2(NH2)CO در همه ٔ پستانداران و بعضی ماهیها عمده ترین محصول نهایی ازت دار سوخت وساز مواد پروتئینی است در بدن (در پرندگان ، حشرات و اغلب ماهیها، محصول نظیر آن اسید اوریک است ). اوره نه فقط در ادرار پستانداران بلکه در خون و صفرا و شیر و عرق و سایر مایعات بدن آنها موجود است. ادرار انسان از 2 تا 5 درصد اوره دارد که در انسان بالغ در حدود روزی 30 گرم دفع میشود. اوره اولین ماده ٔ آلی است که مصنوعاً (توسط ف. ولر) ساخته شد (1828م.)، و این امر دارای اهمیت تاریخی است زیرا تا آن زمان دانشمندان معتقد بودند که مواد آلی فقط در تحت تأثیر «نیروی حیاتی » که در بدن موجودات زنده در کار است ممکن است تشکیل یابد و کشف ولر اولین ضربه ای بود که بر این نظریه که به نظریه ٔ نیروی حیاتی معروف است وارد شد. اوره برای تهیه ٔ کودهای شیمیایی و بعضی داروها و نیز در طب بکار میرود و از موارد استعمال عمده ٔ آن تهیه ٔ رزینهایی است که ازاوره و فورمالدئید بدست می آیند و در ساختن دسته ای از مواد پلاستیک بکار میبرند. (دایرةالمعارف فارسی ).

اوره. [ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان حومه ٔ بخش مرکزی شهرستان دماوند. کوهستانی و سردسیر و دارای 450 تن سکنه است. آب آن از چشمه سار و محصول آنجا غلات ، بنشن ، سیب زمینی ، قیسی و میوجات سردسیری و شغل اهالی زراعت است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

اوره. [ رِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش نطنز شهرستان کاشان. کوهستانی و سردسیر و خوش آب و هوا و دارای 950 تن سکنه است. آب آن از 14 رشته قنات و محصولات آن غلات ، حبوبات ، میوجات و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی قالی بافی است. عده ای از مردان جهت تأمین معاش به تهران میروند. معصومزاده و قلعه خرابه ای مشهور به وشاق از ابنیه ٔ باستانی آنجا است. مزرعه ٔ فتوح آباد جزء این ده است. در کوههای آن معدن آهن وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).
کلمات مرتبط

معنی واژه اوره در فرهنگ فارسی

(اسم) ماد. آلی ازت دار که از تجزی. مواد پروتیدی در بدن حاصل میشود و جزو ترکیبات آلی ادرار است . این ماده در کبد تولید میشود و بوسیل. ورید فوق کبدی در جریان عمومی خون داخل و بوسیل. کلیه ها جذب و در ترکیب ادرار وارد و دفع میگردد.
ده از دهستان مرکزی بخش نطنز شهرستان کاشان .

معنی واژه اوره در فرهنگ معین

(اَ رَ یا اُ رِ) (اِ.) = ابره : رویة جامه و قبا.
(رِ) [ فر. ] (اِ.) جوهر بول ، ماده ای آبی رنگ ، شور و تلخ تشکیل یافته از اکسیژن ، ازت ، هیدروژن و کربن .
کلمات مرتبط

معنی واژه اوره در فرهنگ عمید

= اَبره: حال مقلوب شد که بر تن دهر / اوره کرباس و دیبَه آستر است (خاقانی: ۶۶).
ماده ای بی رنگ و بی بو به صورت بلورهای سوزنی نازک که در کبد تولید می شود و همراه با ادرار از بدن انسان دفع می شود. نوع مصنوعی آن در صنعت و کشاورزی به عنوان کود کاربرد دارد.
کلمات مرتبط

معنی واژه اوره در دانشنامه عمومی

Carbamide carbonyl diamide carbonyldiamine diaminomethanal diaminomethanone
C(=O)(N)N
InChI=1S/CH4N2O/c2-1(3)4/h(H4,۲٬۳,۴) Y
Key: XSQUKJJJFZCRTK-UHFFFAOYSA-N Y
InChI=1/CH4N2O/c2-1(3)4/h(H4,۲٬۳,۴)
Key: XSQUKJJJFZCRTK-UHFFFAOYAF
اوره (به انگلیسی: Urea)یا کاربامید (به انگلیسی: carbamide) یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی NH۲)۲CO) می باشد. این مولکول دارای دو گروه آمین (- NH۲) باقیمانده است، که به یک گروه کربونیل (- CO -) که گروهی عملکردیست، اتصال می یابد.
اوره، در متابولیسم ترکیبات حاوی نیتروژن در بدن حیوانات نقش مهمی ایفا می کند و در عین حال، ماده اصلی حاوی نیتروژن، در ادرار پستانداران به شمار می آید. این ترکیب: سخت، بی رنگ، بی بو (گر چه آمونیاکی که در حضور آب از آن حاصل می شود و شامل بخار آب موجود در هوا نیز می باشد، دارای بوی تندی است) است، نه اسیدی است و نه قلیایی، بسیار محلول در آب و نسبتاً غیر سمی می باشد، از اوره به صورت گسترده ای در کودهای شیمیایی به عنوان یک منبع غنی و مناسب نیتروژن استفاده می شود. اوره همچنین یکی از مواد اولیهٔ مهم در صنایع شیمیایی است. سنتز و به وجود آوردن این ترکیب آلی از یک پیش ساز غیرآلی یا معدنی، توسط فریدریش وهلر Friedrich Wöhler در سال ۱۸۲۸، نقطهٔ عطف بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت دانش شیمی محسوب می شود.
کلمات اوره و کاربامید، همچنین برای نامیدن یک طبقه خاص از مواد و ترکیبات شیمیایی که در همان گروه عملکردی RR'-CO-RR مشترک هستند نیز به کار می رود. بدین معنا که یک گروه کربونیل به دو آمین آلی باقی مانده متصل شده است. بعنوان مثال در این مورد می توان به: کاربامید پراکساید، آلانتوئین allantoin و هیدانتوئین hydantoin اشاره نمود. اوره ها وابستگی نزدیکی با بیورت ها biurets دارند و ساختمان شیمیایی آنها، مربوط و مرتبط با ساختارآمیدها amides، کاربامات ها carbamates، دی ایمیدها diimides، کاربودیمیدها carbodiimides و تیوکاربامیدها thiocarbamides می باشد.

معنی اوره

اوره

/'ure/
کلمات مرتبط