کلمه
ایلیاد
اشتباه تایپی
hdgdhn
تلفظ
'ilyAd
نقش کلمه
اسم خاص اشخاص

معنی واژه ایلیاد در دهخدا

ایلیاد. (اِخ ) منظومه ای منسوب به همر و معروفترین حماسه ٔ دنیای قدیم و از شاهکارهای ادبیات جهان است. این منظومه شامل بیست و چهار سرود است و آن داستان شورانگیز جنگی است که میان مردم یونان و مردم «تروا» درگرفته است. (فرهنگ فارسی معین ).
کلمات مرتبط

معنی واژه ایلیاد در فرهنگ فارسی

منظومه منسوب به همر و معروفترین حماسه دنیای قدیم و از شاهکار های ادبیات جهان . این منظومه شامل بیست چهار سرو داست و آن داستان شور انگیز جنگی است که میان مردم یونان و مردم [ تروا ] در گرفته است . [ پاریس ] فرزند پادشاه تروا [ هلن ] شاهدخت زیبای یونانی را از چنگ شوهر وی بدر برد و خشم یونانیان را بر انگیخت . دلاوران یونانی ده سال در گشودن شهر تروا کوشیدند . خدایان یونانی نیز پای درین کشمکش نهادند . در این منظومه که قرنها الهام بخش گویندگان مغرب زمین بوده است گذشته از دلاوری و رزمجویی قهرمانان یونان و تروا که با بیان موثر و دل انگیز - توصیف شده تصویر زنده ای از افسانه ها و عقاید یونانیان باستان را می توان یافت . این کتاب به فارسی ترجمه و منتشر شده است .
منظومه منسوب به همر و معروفترین حماسه دنیای قدیم .
کلمات مرتبط

معنی واژه ایلیاد در دانشنامه عمومی

ایلیاد (به یونانی: Ἰλιάς) اثر حماسی طبیعی از هومر شاعر نابینای یونانی که در آن از جنگ تروا که بخاطر دزدیدن هلن زن زیباروی پادشاه به دست پاریس اتفاق افتاد.
داستان اثر مربوط است به ربوده شدن هلن زن زیباروی منلاس یکی از چند فرمانروای یونان توسط پاریس پسر پریام شاه ایلیون (تروا). خواستگاران هلن با هم پیمان بسته بودند که چنانچه گزندی به هلن رسید شوی او را در مکافات مجرم یاری دهند. از این رو سپاهی بزرگ به فرماندهی آگاممنون و با حضور پهلوانانی چون آشیل، اولیس، پاتروکل، آیاس(آژاکس) و... به سوی شهر تروا روانه گردید تا هلن را از پاریس بازپس گیرند. سپاهیان یونان ده سال تروا را محاصره کردند ولیکن با رشادتهای پهلوانان تروا، به ویژه هکتور بزرگترین پسر شاه و برادر پاریس و پشتیبانی خدایانی چون زئوس و آفرودیت و آپولون طرفی نبستند.
در این سالها آشیل، بزرگترین پشتوانه یونانیان به دلیل اختلاف با آگاممنون جبهه را رها کرده و در گوشه ای به همراه یاران اختصاصی اش نبرد را نظاره میکرد. تا اینکه پاتروکل پسر عموی آشیل، با لباس و جنگ ابزار آسمانی او به نبرد رفت. ولی با فریب و نیرنگ زئوس و دشمنی آپولون و دیگر از خدایان هوادار تروا، شکست خورده و به دست هکتور به کشتن رفت. آشیل از این رویداد خشمگین شده و اختلافاتش با آگاممنون را کنار گذاشته و پس از تشییع جنازه پاتروکل، به نبرد تن تن با هکتور پرداخت و او را شکست داد. سپس به جنازه اش بی احترامی روا داشته و آنرا با خود به اردوگاه یونانیان آورد.
پریام شاه تروا به یاری خدایان شبانه خود را به اردوگاه آشیل رسانده و با زاری از او تمنا کرد که جنازه پسرش را به او برگردانند تا بتواند مراسمی در خور بزرگی این پهلوان حماسه ساز ترتیب دهد. پس از گفتگوی دراز، آشیل پذیرفت و داستان ایلیاد اثر هومر با توصیف سوزاندن هکتور در تروا و به سوگ نشستن مردمان شهر برای او به پایان میرسد.
در این کتاب و همچنین کتاب دیگر هومر، اودیسه اشاره ای به پایان نبرد تروا و سرنوشت تراژیک آشیل نرفته است. داستانهایی چون اسب تروا در آثار نویسندگان بعدی رمی همچون ویرژیل و اووید آمده و افسانه رویین تن بودن آشیل و ماجرای پاشنه آشیل که به مرگش انجامید را شاعر سده یکم میلادی استاتیوس در کتاب خود آشیلید پرداخته است.
کلمات مرتبط

معنی ایلیاد

ایلیاد

/'ilyAd/
کلمات مرتبط

معنی اسم ایلیاد

اسم: ایلیاد
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: il yād) (ترکی ـ فارسی) یاد ایل، به یاد ایل، (در یونانی) منظومه ی منسوب به هومر معروفترین حماسه ی دنیای قدیم و از شاهکارهای ادبیات جهان - نام منظومه حماسی دوران قدیم و از شاهکارهای ادبیات جهان است که درباره جنگی به همین نام است که بین مردم یونان و تراوا در گرفت
کلمات مرتبط