کلمه
بنیس
اشتباه تایپی
fkds
تلفظ
نقش کلمه

معنی واژه بنیس در دهخدا

بنیس. [ ب ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان خامنه است که در بخش شبستر شهرستان تبریز واقع است و 2926 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).
کلمات مرتبط

معنی واژه بنیس در فرهنگ فارسی

دهی از دهستان خامنه است که در بخش شبستر شهرستان تبریز واقع است ٠
کلمات مرتبط

معنی واژه بنیس در دانشنامه عمومی

خطای یادکرد: برچسب های <ref> یافته شد که درونشان محتوایی نبود. یادکرد منبع باید بین برچسب ها قرار گیرد. راهنمایی بیشترمختصات: ۳۸°۱۲′۳۴″ شمالی ۴۵°۴۳′۳۸″ شرقی / ۳۸.۲۰۹۴۴° شمالی ۴۵.۷۲۷۲۲° شرقی / 38.20944; 45.72722
'بنیس یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گونی شرقی بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده است.
روستای بنیس در ۵ کیلومتری شمال شبستر، ۶۵ کیلومتری شمال غرب تبریز و در دامنهٔ جنوبی کوه های میشو قرار گرفته است.
کمربندی از باغات سرسبز که به وسیلهٔ آب قنات و جویبارهای تشکیل شده از کوهساران سیراب می شوند، این روستا را محاصره کرده اند. شکل ظاهری روستای بنیس از نوع متمرکز می باشد. میدان بزرگ این روستا در مرکز و مسجد، حمام عمومی و مغازه ها گرداگرد آن جای گرفته اند و از ضلع جنوبی میدان توسط یک جادهٔ آسفالت به شبستر متصل می شوند.
جمعیت روستای بنیس بالغ بر ۲۰۰۰ نفر بوده و در فصل تابستان جمعیت این روستا افزایش قابل توجهی دارد. کشاورزی در بنیس از سالیان دور وجود داشته و در حال حاضر نیز کم و بیش ادامه دارد. در قرن نوزدهم اغلب مهاجرت ها از این روستا به شهرهایی نظیر استانبول، باکو و تفلیس بوده و بعد از انقلاب بلشویکی روسیه مسیر مهاجرت بیشتر در درون کشور و به شهرهایی چون آبادان، اهواز و تهران انجام می گرفت. اکثریت آنان در تولید مواد غذایی قنادی و یا چاپ اوزالید و تجارت کاغذ فعالیت دارند.
اهالی بنیس در ساخت و احداث مراکز آموزشی و مؤسسات خیریه (از جمله جمعیت خیریه بنیس) از پیشگامان هستند. وجود شخصیت هایی خیر چون برادران درخشانی ومصداق و موید این مطلب است. با وجود کوچکی و روستابودن بنیس، تمامی امکانات شهری با همت و تلاش و همیاری مردم و خیرین در این روستا برقرار شده و از طرف سازمان یونسکو در سال ۱۳۷۸ به عنوان روستای نمونه و الگو مطرح گردید. وجود جادهٔ آسفالت، مخابرات خودکار، درمانگاه مجهز، آب و برق و گاز شهری و مراکز آموزشی، کودکستان، دبستان، دبیرستان، و هنرستان دخترانه و پسرانه و مراکز آموزشی دانشگاه پیام نور، نمونه هایی از این امکانات هستند.
از فریهختگان این شهر می توان به دکتر صمد بنیسی دکترای مهندسی معدن و استاد دانشگاه باهنر کرمان اشاره کرد
جمعیت خیریه بنیس مرکز اصلی گردهمایی ها، مراسمات مذهبی و انجام امور خیریه بنیسی ها در تهران می باشد.

معنی بنیس

بنیس

کلمات مرتبط