کلمه
دزدگیر
اشتباه تایپی
ncn'dv
تلفظ
dozdgir
نقش کلمه
اسم

معنی واژه دزدگیر در دهخدا

دزدگیر. [ دُ ] (نف مرکب ) دزدگیرنده. گیرنده ٔ دزد. دستگیرکننده ٔ دزد. کسی و یا چیزی که دزد را می گیرد و نگاه میدارد. (ناظم الاطباء). || شحنه و نظرباز که شناختن و گرفتن دزد در عهده ٔ اوست. (آنندراج ) :
فلک دزد و ماه فلک دزدگیر
به هم هردو افتاده در خم تیر.
نظامی.
اگر دزد برده برآرد نفیر
برد دست او شحنه ٔ دزدگیر.
نظامی (از آنندراج ).
همه مارند و مور میر کجاست
مزد گیرند دزدگیر کجاست.
اوحدی.
معاونین داروغه در تذکرة الملوک احداس خوانده میشوند... به این ترتیب : عسس باشی ودزدگیر و شبگرد و سلطان اللیل ذکر و تأیید میشود. (سازمان اداری حکومت صفوی ص 153). و رجوع به دزدبگیر شود. || (اِ مرکب ) آلتی برقی که در اتومبیل نصب کنند و چون دزد درصدد بازکردن در و براه انداختن اتومبیل برآید به صدا درآید و از عمل دزدی بیاگاهاند.
کلمات مرتبط

معنی واژه دزدگیر در فرهنگ معین

(دُ)(اِمر.) اسباب برقی یا الکترونیکی که برای پیشگیری از دزدی نصب می شود تا با کشیدن آژیر یا روشن شدن چراغ دیگران را متوجه سرقت بکند.
کلمات مرتبط

معنی واژه دزدگیر در فرهنگ عمید

۱. وسیله ای که در اشیاء گران بها از قبیل خودرو، ملک، یا گاوصندوق کار گذاشته می شود و در اثر تماس یا قطع و وصل شدن نور به صدا درمی آید.
۲. [منسوخ] کسی که دزد را دستگیر کند، دزدگیرنده، دزدبگیر.
کلمات مرتبط

معنی واژه دزدگیر در دانشنامه عمومی

دزدگیر یا سیستم اعلام سرقت وسیله ای است که به هنگام گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن یک قفل، با اعلام صدا، این عمل غیرقانونی را اعلان می کند.
دزدگیرهای موجود در بازار هرچند از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده اند، ولی بطور کلی همگی آنها دارای یک ساختار مشترکی می باشند، یعنی اکثر دزدگیرها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته هستند که محل وصل حسگر باز و حسگر بسته می باشند و دارای کلید معمولی یا سوئیچ آلفا و یا قفل رمزی و یا کلید کنترل از راه دور جهت روشن و خاموش کردن دستگاه می باشند. همچنین مدارات دزدگیر شامل مدار شارژ باتری جهت قطع شدن برق دستگاه بوده و دارای مدار آژیر می باشند و در نهایت دزدگیرها گاهشمار ورود و گاهشمار خروج و گاهشمار آژیر دارند و ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند. سازنده ی این دستگاه شخصی امریکایی به نام ریورند اگوستیس راسل بوده است.
کلمات مرتبط

معنی دزدگیر

دزدگیر

/dozdgir/
کلمات مرتبط