کلمه
رسانه
اشتباه تایپی
vshki
تلفظ
resAne
نقش کلمه
اسم

معنی واژه رسانه در دهخدا

رسانه. [ رَ / رِ ن َ / ن ِ ] (اِ) حسرت و افسوس و تأسف. (ناظم الاطباء) (فرهنگ فارسی معین ) (از برهان ). افسوس و تحسر و حسرت. (از شعوری ج 2 ص 10). حسرت و افسوس. (آنندراج ) (انجمن آرا) (فرهنگ جهانگیری ). اندوه و غم. تحسر. (یادداشت مؤلف ) :
پدرت و برادرت و فرزند و مادر
شدستند ناچیز و گشته فسانه
تو پنجاه سال از پس مرگ ایشان
فسانه شنیدی و خوردی رسانه.
ناصرخسرو.
ای رس بجزاز بهر تو نگردد
این خانه ٔ رنگین پررسانه.
ناصرخسرو.
|| ناله و زاری. (ناظم الاطباء).

رسانه. [ رَ / رِ ن َ / ن ِ ] (اِ) وسیله ٔ رساندن.
- رسانه های گروهی ؛ وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون و مطبوعات.
کلمات مرتبط

معنی واژه رسانه در فرهنگ معین

(رِ نِ) (اِ.) هر وسیلة انتقال دهنده .
(رَ نِ) (اِ.) اندوه ، حسرت .
کلمات مرتبط

معنی واژه رسانه در فرهنگ عمید

هر وسیله ای که مطلب یا خبری را به اطلاع مردم می رساند مانند رادیو، تلویزیون، و روزنامه.
۱. حسرت، افسوس.
۲. اندوه: تو پنجاه سال از پس عمر ایشان / فسانه شنودی و خوردی رسانه (ناصرخسرو: ۴۱).
کلمات مرتبط

معنی واژه رسانه در دانشنامه اسلامی

ابزار اطلاع رسانی اعم از صوتی، تصویری، مکتوب و شبکه ای را رسانه گویند. عنوان رسانه از عناوین جدید است که از احکام مرتبط با آن در مسائل مستحدثه سخن گفته اند.
به هر وسیله ای که اخبار و اطلاعات را به مردم می رساند رسانه گویند؛ خواه صوتی باشد، مانند رادیو یا صوتی- تصویری، همچون تلویزیون یا مکتوب از قبیل روزنامه و مجله و یا شبکه ای، مثل اینترنت. از رسانه به رسانه جمعی، گروهی و همگانی نیز تعبیر می شود.احکام رسانه در دو بخش رسانه های صوتی یا صوتی- تصویری و رسانه های مکتوب بیان می شود.
احکام رسانه صوتی یا صوتی- تصویری
← اعتماد بر رسانه درباره اوقات شرعی و پخش اذان
← حقوق معنوی رسانه های مکتوب
...

معنی واژه رسانه در دانشنامه عمومی

انسان و جانور توسط برخی از اندام های خود می توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام ها رسانه (به انگلیسی: Medium) می گویند و جمع این کلمه Media است.
منبر، تریبون
انسان و جانور توسط برخی از اندام های خود می توانند تغییرات محیط اطراف خود را به مغز منتقل کنند و سپس تصمیم لازم را بگیرند. این اندام ها عبارتند از چشم، گوش، بینی، زبان و پوست. به هر یک از این اندام ها رسانه یا مدیوم می گویند و جمع این کلمه مدیا است.
عکس، کتاب، روزنامه
ابزاری که موجب تغییر در هر یک از اندام های چشم، گوش، بینی، زبان و پوست انسان یا جانور گردد ابزار رسانه شناخته می شود که بطور خلاصه و اشتباه رسانه نامیده می شود.البته در عموم منظور از رسانه، وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، سینما، روزنامه و خبرگزاری و سایت خبری است که عموماً به عنوان رسانه از آنها یاد می شود و به رسانه های اینترنتی و تعاملی و تحت موبایل مانند فیس بوک و تلگرام، شبکه های اجتماعی گفته می شود.
رادیو، تلویزیون، سینما
برخی از ابزارهای رسانه را می توان بصورت زیر نام برد:
اینترنت
یادآوری می شود طبق تحقیقات انجام گرفته انسان یا جانور ۹۰ درصد تغییرات محیط اطراف خود را توسط دو اندام 'چشم' و 'گوش' به مغز منتقل می کنند.

معنی رسانه

رسانه

/resAne/
کلمات مرتبط