کلمه
زارچ
اشتباه تایپی
chv]
تلفظ
نقش کلمه

معنی واژه زارچ در دهخدا

زارچ. (اِخ )یکی از چند پاره دهی است که بدست امیرمبارزالدین و نزدیکان او در یزد ساخته شده است. (تاریخ عصر حافظ تألیف دکتر غنی از تاریخ جدید یزد چ یزد). در فرهنگ جغرافیائی آمده : دیهی است از دهستان رستاق بخش اشکذراز بخش های یزد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 10).
کلمات مرتبط

معنی واژه زارچ در فرهنگ فارسی

( اسم ) گیاهی است از رده دو لپه ییهای جدا گلربگ که تیره مخصوصی به نام زرشکیان از تیره نزدیک به تیره آلالگان است . زرشک معمولی درختچه ایست به ارتفاع ۲ تا ۳ متر که معمولا در حاشیه جنگلهای غالب نقاط اروپا و ایران میروید برگهاش دندانه دار و گلهایش زرد رنگ و مجتمع به صورت خوشه و آویخته است . میوه آن کوچک و قرمز رنگ و بیضوی به طول ۷ تا ۸ و به عرض ۳ میلیمتر میباشد . ریشه و برگ و میوه آن بمصارف دارویی میرسد برباریس انبر باریس .
یکی از چند پاره دهی است که بدست امیر مبارز الدین و نزدیکان او در یزد ساخته شده است

معنی واژه زارچ در دانشنامه عمومی

مختصات: ۳۱°۵۹′ شمالی ۵۴°۱۴′ شرقی / ۳۱.۹۸۳° شمالی ۵۴.۲۳۳° شرقی / 31.983; 54.233
زارچ' (به سکون «ر») شهری در ۱۵کیلومتری باختر شهر یزد و در مرکز ایران است. زارچ مرکز بخش زارچ است. شهر زارچ تا سال ۱۳۴۲ خورشیدی جزو نواحی روستایی به شمار می رفت و از این سال به عنوان منطقهٔ شهری شناخته شد و شهرداری آن در همان سال تأسیس گشت که در طبقه بندی ویژهٔ شهرداری ها در گروه درجه چهار قرار گرفت. قنات زارچ با بیش از ۶۰ کیلومتر طول و ۳۰۰۰ سال قدمت از جمله قدیمی ترین و طولانی ترین قنات ها در جهان است که در فهرست آثار ملی ثبت شده است و دارای مهندسی بی نظیری است. بادگیر مسجد امیرالمؤمنین زارچ نیز بلندترین بادگیر چهارگوش مساجد در دنیاست. . زارچ دارای صحرایی بانام صحرا ریکک است که در ان محصولات زیادی به دست می آید

معنی زارچ

زارچ

کلمات مرتبط