کلمه
فیلم ترسناک
اشتباه تایپی
tdgl jvskh;
تلفظ
نقش کلمه

معنی واژه فیلم ترسناک در فرهنگ فارسی

[horror film , scary movie, horror movie] [سینما و تلویزیون] فیلمی که با استفاده از عناصر هراس آور و اسرارآمیز سعی در ترساندن تماشاگر دارد
کلمات مرتبط

معنی واژه فیلم ترسناک در دانشنامه عمومی

فیلم ترسناک یکی از ژانرهای فیلم است که در ابتدا خیلی تحت تأثیر فیلم های اکسپرسیونیسم قرار داشت، در این ژانر از عامل های ترس، نفرت و وحشت استفاده شده است. در اینگونه فیلم ها از صحنه های خوفناک، ترسناک و فراطبیعی استفاده شده و معمولاً با ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی تداخل دارند. این ژانر شباهت نزدیکی نیز با ژانر دلهره آور دارد. در فیلم ترسناک با استفاده از ترس از ناشناخته ها و کابوس ها ترس به بیننده القا می شود. استفاده از نورهای پر کنتراست، فضاهای مرموز و مه آلود و همچنین نورپردازی با مایه های تیره از ویژگی های دیگر این گونه است.
فیلم های ترسناک رفته رفته طرفداران بیشتری را در سراسر جهان به خود جذب می کنند و مخاطب آنها را اکثراً قشر جوانان تشکیل می دهند.
اولین فیلم های این ژانر، از سال ۱۸۹۰ شروع به ساخته شدن کردند. در اولین فیلم های ترسناک، معمولاً موجودی فراطبیعی یا ناشناخته یا حیوانی خطرناک شخصیت منفی (شرور) داستان بود. شروع ساخت فیلم هایی که ترس مستقیم انسان از انسان را نشان می دهند، به دهه ۶۰ میلادی و فیلم روانی ساخته آلفرد هیچکاک، که از نظر خیلی ها بزرگترین کارگردان این سبک است. بعدها، فیلم درخشش هم توسط استنلی کوبریک ساخته شد؛ که آن نیز از بزرگ ترین فیلم های ترسناک به حساب می آید.
فیلم های ترسناک، زیرشاخه های گوناگونی دارند؛ که فیلم اسلشر و فیلم روان شناسانه از محبوب ترین آن ها هستند. در فیلم های ترسناک روانشناسانه (به انگلیسی: psychological horror film)، به ندرت از خشونت یا خون استفاده می شود؛ در فیلم های روانی و حلقه نیز از همین سبک استفاده شده است. فیلم های اسلشر (به انگلیسی: Slasher Movie)، از خشونت بسیار زیاد و معمولاً از دست دادن اعضای بدن، تکه تکه شدن و... استفاده می کنند. از معروف ترین فیلم های ژانر اسلشر، می توان به بدبو، مقصد نهایی، هالووین، و سری فیلمهای اره اشاره کرد.

معنی فیلم ترسناک

فیلم ترسناک

کلمات مرتبط