کلمه
منطقه حفاظت شده گاندو
اشتباه تایپی
lkxri pthzj ani 'hkn,
تلفظ
نقش کلمه

معنی واژه منطقه حفاظت شده گاندو در دانشنامه عمومی

منطقهٔ حفاظت شدهٔ گاندو در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع است. این منطقه ۴۵۶ هزار هکتار وسعت دارد که بیشتر آن در شهرستان چابهار و بخشی در شهرستان سرباز واقع شده است. مرز جنوبی این منطقه را ساحل دریای عمان و مرز شرقی را مرز پاکستان تشکیل می دهد. این منطقه تنها نقطه ایران است که گاندو تنها تمساح بومی ایران در آن زندگی می کند.
این منطقه از سال ۱۳۴۹ با نام منطقه حفاظت شده باهوکلات مورد حفاظت قرار گرفت و از سال ۱۳۶۱ آن را به نام مهم ترین جانور بومی آن یعنی «گاندو» نامگذاری کردند. گاندوها در رودخانه باهوکلات، ۲ رودخانه کاجو و سرباز که به باهوکلات می ریزند و دریاچه سد پیشین زندگی می کنند. تعدادی از آنها هم در برکه های متعدد منطقه از جمله برکه های فیروزآباد، کلانی، شیرگواز، دلگان، درکس، هوت کت، آزادی، پلنگی، جنگل، پیر سهراب، باهوکلات و کهیر بز روزگار می گذرانند.
به جز گاندو حیوانات متعدد دیگری هم در این منطقه زندگی می کنند از جمله سیاهگوش، جبیر، سنجاب بلوچی، خدنگ، بزمجه بنگال، شغال، روباه، و پرندگانی چون مرغ سقای پا خاکستری، عقاب شاهی، کاکایی، انواع شاهین، هوبره، دراج، انواع کبوتر و قمری. مرز جنوبی منطقه یعنی ساحل دریای عمان هم یکی از محل های اصلی تخمگذاری لاک پشت سبز دریایی است.
کلمات مرتبط

معنی منطقه حفاظت شده گاندو

منطقه حفاظت شده گاندو

کلمات مرتبط